kirazmatinesi, kiraz, matinesi, matine, dilara kirazoglu, destina kirazoglu, dilara, destina, kirazoglu, kisiselblog, kisisel blog, blog, yasam, kitap

İletişim için | info@kirazmatinesi.com

Pazar Sohbetleri: Öfke

Dilara Kirazoğlu | 28 Şubat 2021

pazar-sohbetleri-ofke

Merhaba arkadaşlar,
Umarım iyisinizdir. Sokağa çıkma yasağının olduğu bir Pazar gününden daha sizleri selamlıyorum. Bu aralar kendi üzerimde çalışıyorum. Çetin Çetintaş’ın ay döngüsü serisi ile yoga yapıyorum. Satvik besleniyorum. Saat 1’den sonra bir şeyler yememeye çalışıyorum. Yüzde yüz yapamıyorum açıkça söylemek gerekirse. Elimden gelenin en iyisini yaparak biraz kendimi de sınamaya çalışıyorum.

Uzun zamandır bastırdığım, içime attığım sıkıştığım şeylerin dışarı atılması yansıması için yapıyorum bu programı. Güleniniz, saçma bunu nasıl yogayla yapıyorsun diyeniniz olacak zaten. 28 günün sonunda genel bir değerlendirme de yapacağım konu ile alakalı. Mantığı üzerinde konuşacağım anladığım kadarıyla. Konunun uzmanı ben değilim. Uzmanların videolarını da linkleyeceğim sizin için. Bu paylaşım yaklaşık iki hafta sonra gelecek.

Katılanların yorumlarında gördüğüm kadarıyla programa dahil olan herkes pimi çekilmiş bomba gibi. Neredeyse herkes öfkesini kontrol edemiyor. Ben de dahilim buna. İçimde yanan söndürmediğim bir ateş var. Kendime sinirleniyorum bir yandan. Diğer yandan da işte kendimize güzel sözler söyleyip kendimiz ile mutlu olmaya çalışmamız gerekiyor. Bazen çok komik paragraflar oluşturabiliyorum kendimce. Kendime kızıp aman Diloş sen bir tanesin gibi…

Bu ortak öfke sorunu benim kafamı biraz meşgul ediyor doğrusu. En çok öfkeyi mi saklıyoruz içimizde acaba? Çok mu kuvvetli bir duygu yoksa karşımızı incitmekten korktuğumuz için mi susuyoruz. Öfke duyduğumuz şeyleri dile getiremiyoruz.

Bir yandan da öfke duygusunun insan yakınlığına etkisini sorguluyorum. Bu kadar öfke biriktirip nasıl bu kadar yakın davranabiliyoruz insanlara. O kadar mı yapmacık olduk ya. Sadece tüketen, karşısındakine düşünmeden yalan söyleyebilen, bu kadar mı bireyciyiz. En iyi biz miyiz yani başka iyi yok kimse de umurumuzda değil mi? Herkesi salak yerine koyabiliriz. İstediğimiz her şeyi yaptırabiliriz miyiz?

Kolektif davranmayı seven, arkadaşlarını seven ve önemsen biri olarak bana saçma geliyor. Neden mesafeler yaratmak yerine sadece konuşmuyoruz. Eskiden ben de muhteşem birikimci biriydim. Asla bir konudaki şikayetlerimi söylemezdim. Ne değişti? Çalışmaya başladım. Susunca her zaman ezileceğiniz, her zaman mesaiye kalıp kendinizden fedakârlık edeceğiniz, arkadaşlarınızdan uzaklaşacağınız bir firmada çalışırsanız hayatınız bir anda değişir. Biriktirmenin konuşmamanın faturası büyük olunca bir anda çenemiz açılmaya başlıyor.

Ben, siz, kardeşim ya da toplumda herhangi birimiz öfkemizin sebebini yutarak bir yere gelemeyiz. Dışarı vurulmayan her duygu dengemizi bozar. En azından yazılmalıdır. İnsanları kırmamak adına söylemediğimiz her kötü özelliğin ben doğalımıza zararı olduğunu düşünmeye başladım. Gidin öfkenizi her insana saçın demiyorum zaten size. Sıkıştırmayın. Zarar verecek öfke patlamalarınıza sebep olan insanları yanınızda bulundurmayın. Her insanın içini dışını bilemeyiz. Her insanın kendi kilitli kutusu var ve zamanla biriktirdikleri o kutunun içindekini tetikleyecek öfkesi de olabilir.

Kendinizi üzmeyin. Mutlu pazarlar dilerim. Umarım her şeyin gönlünüzce olduğu, sadece mutlu anılar biriktireceğiniz bir haftanız olur.

Sevgilerimle 

Dilara

1 yorum

pazar-sohbetleri-ofke

Özlem Yılmaz

24 Ocak 2021 - 03:10

Bu dönemde çoğu insan evde olduğu için içindeki duyguları net olarak gördü. Her şeyi içimize atmak sadece kendimize zarar veriyor. Uzun zamandır içime bir şey atmıyorum. Insanlara düzgün bir üslupla söylüyorum ister dinlesinler ister dinlemesinler

Recaptcha:

pazar-sohbetleri-ofke

Dilara Kirazoğlu

24 Ocak 2021 - 05:17

Özlem Hanım merhaba, Benim fikrimce en doğru olanı yapıyorsunuz. İçimizde tutarak daha fazla öfke yükünü taşımamıza gerek yok. Bize zarar vereceğini düşünüyorum. Yorumunuz beni çok mutlu etti. Teşekkür ederiz. Mutlu bir pazar günü dilerim :)

Bir yorum yazın

Recaptcha: