kirazmatinesi, kiraz, matinesi, matine, dilara kirazoglu, destina kirazoglu, dilara, destina, kirazoglu, kisiselblog, kisisel blog, blog, yasam, kitap

İletişim için | info@kirazmatinesi.com

Zaman Yolculuğu

Destina Kirazoğlu | 28 Şubat 2021

zaman-yolculugu

Merhaba arkadaşlar bugün motivasyonumuzu artırmak, gülmek, eğlenmek, hayal etmek için gelecekten sizleri selamlıyoruz.

„Bir cumartesi günüydü. Sabah kalktım kahvaltı ettim. Odamı topladım vs vs.“

Hayat akışının ne kadar sıkıcı olduğunun farkındasınız dimi? Ee Hadi o zaman bizimle biraz daha farklı bir gün yaşamaya ne dersiniz?

İlk baş 5n1k yapalım.

  • „Ne?“: İki kız kardeşin gözünden bir cumartesi
  • „Ne zaman?“: 2022’de bir gün
  • „Nerede?“: Füssen / ALMANYA
  • „Nasıl?“: Eğlenceli, huzurlu
  • „Neden?“: İlham olmak için
  • „Kim?“: Dilara / Destina

 

Destina:

Bir cumartesi günüydü. Sabah dışarıdan gelen kuş sesleriyle gözlerimi açtım demek isterdim ama gene çılgınlığı tutmuş bir Diloş’un üzerime atlayıp bağıra bağıra şarkı söylemesiyle (muhtemelen o şarkıyı kendisi uydurdu) uyandım. Odamın perdesini açmamla içeri giren güneş, bugün havanın ne kadar güzel olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Bu yüzden bugünü iyi değerlendirmeye karar verdim. Ablamla birlikte son ses müzik eşliğinde ve dans ederek kahvaltı hazırladık. Güzel havanın tadını çıkarmak için kahvaltıyı terasta yaptık. Diloş kahvaltı ederken bana ilginç bulduğu gazete manşetlerini okuyordu. (Klasik Alman).

Kahvaltıdan sonra kendimle biraz baş başa zaman geçirmek istediğim için kendime yürüyüş rotası oluşturdum. Yürüyüş rotam kısa ve tatmin edici olmalıydı. Bu yüzden Romantik Yol (romantische Straße)‘dan gitmeye karar verdim. Zaman kaybetmeden giyinip evden çıktım. Sokaklar bugün hafta sonu olduğu için boştu. Tabi yürürken tonton yaşlı komşularla yolda karşılaşınca merhabalaştık. (Almanya’da deli gibi spor yapan yaşlı insanları görmek mümkün) Yürüyüş yapmak o kadar iyi gelmişti ki… O ıslak toprak kokusu (dün gece yağmur yağdı), cıvıldaşan kuş sesleri, taze oksijen…  Üzerime tatlı bir yorgunluk çökmeye başlamıştı bu yüzden eve dönmeye karar verdim. Çarşıdan geçerken „ Hmm acaba bir dilim pasta mı alsam? “ diye düşünürken kendimi en sevdiğim fırında buldum. Tam istediğim pastayı alırken sabırsızca çalan telefonum, sözlerimi böldü. Tabii ki arayan Diloştu. Berlin’den gelecek arkadaşımızı tren garında karşılamamız gerektiğini söylüyordu. Bekle bir saniye?! Berlin? Arkadaşımız? Kahretsin… Ben bunu nasıl unutabilirdim? Hemen koştura koştura ablamla buluşma noktamız olan tren garına gittim. Allahtan tren biraz gecikme yapmıştı da yoksa arkadaşımızın dilinden bir on sene çekeceğimiz vardı.

Trenden indiğinde kendimizi tutamayıp üstüne atladık. Birbirimizi bayağı özlemişiz. Eve dönüş yolunda Diloşla ikisi yine kendilerini tutamayıp eskisi gibi birbirine sataşmaya başladılar. Yani anlayacağınız dakika bir gol bir… Kahkahalarımız sokakta yankılanıyordu. Çocuklar gibi neşeli ve şendik.

Eve geldiğimizde hava nerdeyse kararıyordu. Eski günlerdeki gibi üçümüz hem muhabbet ederek hem de birbirimize sataşarak yemek yapıyorduk. Kendimizi övünmek gibi olmasın ama; bu üçlü eğer bir yemek yapıyorsa emin olun o yemek muhteşem olmuştur. Yemeklerimizi alıp terasa geçtik. Teras manzarası eşliğinde bol muhabbetli bir akşamdı.

Bugünün hiç bitmemesini diledim.

 

Dilara:

Gözlerimi araladım. Her yer karanlıktı. Bir an lanet olsun bu da mı gelecekti başımıza bugün cumartesi ve yine mi yağmurlu diye geçirirken perdeyi aralamamla güneş ışıklarının Alp Dağlarının arasından ilk ışımasını gördüm. Kalk Diloş bu hava kaçırılmaz göl kenarında hızlı bir yürüyüş yapalım. Kulaklıklarımı aldım ve kendimi yolun akışına bilinçdışı şekilde bıraktım. Ne kadar çok şey değişmişti hayatımızda. Cesaretle attığımız ilk adımdan sonra Almanya’ya yerleşirken yaşadığımız zorlukları düşündüm. Gülümsedim. Geçmişti geride kalmıştı her şey.

Geçen sevgili komşularımızı da selamladıktan sonra izlemeye devam ettim. Renklerin tadını çıkardım. Yeşilin, açan çiçeklerin, dağlardaki geçişlerin… Derin nefes aldım ve dönerken birkaç küçük ekmek almaya karar verdim. Destina için de bir kruvasan almalı mıydım? O kadar pilates yapıyor yemese daha iyi gibi sanki.

Koşar adımlarla eve giderken şarkı söylüyordum bile. Güneş enerjisi ile kanım kaynamıştı. Destina’nın yatağına atlayıp, ‘Hadi ablacım 100 günde bir olan Güneşin tadını çıkarmalıyız’ deyip koşar adımlarla merdivenleri üçer beşer atlayarak mutfağa gittim. Kahve makinesine iki bardak… Kahveler tamamdır. Gazetemiz de nerede? Bakalım aa bu tatil rotasyonuna bayıldım. ‘Destoş hadi haftaya gidelim.‘ deyip Google’da anında otel aramaya başladık bile.

Kitabımı alıp hemen güneşin altında devam. Bacağım uyuşmuş. Bir saniye saat 2 mi olmuş?

Koş koş arkadaşımız Berlin’den geliyor. Onu tren garında karşılamalıyız. (Almanya’da olan gelişmiş tren ağı sayesinde her yere kolaylıkla ulaşım sağlamanız mümkün) Sonra da güzel yemeklerimizi yiyip iyi bir şarap içeceğiz. Ortak konu hafta içinin güzelliği. Hobilerimiz, rahatlığımız. Tamam Diloş 7’de kalkıyorsun ama 4’ü çeyrek geçe de işin tamamen bitiyor. O kadar çok şeye vaktimiz varmış ki. Tekrar hatırlayıp gülüyorum eski zamanı. Saat 8’de eve koşturarak gelişim. Asla yemek yerken yaşadığım enerjisizlik durumu. İşsizlik korkusu. Zormuş deyip gülümsüyoruz.

Yürüyerek eve geldik ve biraz daha terasın tadını çıkardık. Güzel bir akşamdı.  

Sevgilerimizle,

Destina Kirazoğlu

Dilara Kirazoğlu

Yorumlarınız bizi mutlu eder, siz akşam yemeğimize nasıl katılmak istersiniz?

 

 

 

5 yorum

zaman-yolculugu

TURGUT ARSLAN

21 Ocak 2021 - 12:41

Selam Arkadaşlar, Avrupada en sevdiğim insan popülasyonunun dağılmış olması. Yani 16 milyon insan bir şehirde yaşamıyor:) Bu nedenle de yaşam alanları, doğa, hayat daha bir farklı oralarda. Türkiye de tabi ki çok güzel ancak insan arada şöööyle bir havasını alıp gelmek istemiyor değil:) Benim epeydir felsefem “yemek yemek için hak etmek gerek”. Bir yemek yiyeceksem, bir de yanında bişeyler içeceksem bunlar hep kalori:) Önce koşalım şöyle bir 15/20 KM sonra güzel bir akşam yemeği hak edilir:) Hele bir de koşacağın şehir böyle düzenli, tertipli ve seni cezbediyorsa daha ne ister insan. Spor, zindelik ve sonunda hayatın tadı bir başka oluyor. Hele bir de bu yaşadığın güzellikleri paylaşacağım eşin, dostun, kardeşin, arkadaşın yanındaysa daha ne olsun... Sevgiler...

zaman-yolculugu

Eric

30 Eylül 2021 - 02:10

My name’s Eric and I just came across your website - kirazmatinesi.com - in the search results. Here’s what that means to me… Your SEO’s working. You’re getting eyeballs – mine at least. Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing. BUT… Eyeballs don’t pay the bills. CUSTOMERS do. And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like kirazmatinesi.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else. It’s like they never were even there. You can fix this. You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor. Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better! That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you. This could change everything for you and your business. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money. Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately! It even includes International Long Distance Calling. Paying customers are out there waiting. Starting connecting today by CLICKING HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=kirazmatinesi.com

zaman-yolculugu

Eric

1 Ekim 2021 - 03:20

Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at kirazmatinesi.com... I found it after a quick search, so your SEO’s working out… Content looks pretty good… One thing’s missing though… A QUICK, EASY way to connect with you NOW. Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever. I have the solution: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business. Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later. The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=kirazmatinesi.com

zaman-yolculugu

Eric

5 Ekim 2021 - 08:38

Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at kirazmatinesi.com... I found it after a quick search, so your SEO’s working out… Content looks pretty good… One thing’s missing though… A QUICK, EASY way to connect with you NOW. Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever. I have the solution: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business. Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later. The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=kirazmatinesi.com

zaman-yolculugu

Eric

6 Ekim 2021 - 10:38

Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at kirazmatinesi.com... I found it after a quick search, so your SEO’s working out… Content looks pretty good… One thing’s missing though… A QUICK, EASY way to connect with you NOW. Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever. I have the solution: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business. Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later. The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=kirazmatinesi.com

Bir yorum yazın